Potápění v Dahabu

Potápění v Dahabu

Sinajské pobřeží Akabského zálivu Rudého moře skýtá výborné podmínky pro potápění. Jeho strmé břehy jsou z větší části lemované korálovými útesy vytvářejícími stěny, homole, podmořské zahrady, labyrinty a jeskyňky. Právě v okolí Dahabu se nachází několik světoznámých lokalit jako Canyon, Blue Hole či Islands a odsud se také pořádají potápěčská safari na velbloudech na dosud nezničené útesy Abu Gallum či Gabr el Bint.Potápěčské lokality v Dahabu

Výčet všech navštěvovaných potápěčských lokalit v okolí Dahabu od Ras Mamlach na severu az po Nabq na jihu. Atraktivita lokalit je označena u názvu počtem *.

1. RAS MAMLACH *****
Málo navštěvovaná lokalita, dosažitelná po pobřeží z Ras Abu Gallum nebo džípem z Dahabu prašnou cestou přes oázu Bir Serhir. Jsou zde krásné podmořské scenérie, množství zachovalých korálů a šance setkání i s většími rybami. Poblíž se nachází dosud nepříliš prozkoumaná hluboká jeskyně.

2. RAS ABU GALLUM *****
Obvyklý cíl safari na velbloudech. Abu Gallum je národní rezervací s malou beduínskou vesničkou na pobřeží. Nachází se zde několik zajímavých potápěčských lokalit.

3. THE BELLS *****
Nádherná stěna severně od Blue Hole, plná převisů a jeskyněk s množstvím měkkých korálů. Lokalita je dosažitelná pěšky z Blue Hole, sestup puklinou s malým obloukem ve 26 m do nádherně čisté vody.

4. BLUE HOLE ***** >
Slavná, neslavná Modrá díra, 5 m od břehu se rozevírá 100 m hluboká podmořská propast spojená obrovskou bránou s otevřeným mořem.

5. RICK`S REEF ***
Šikmé, skalnaté dno s ostrůvky korálů, občas tu lze potkat zajímavé ryby a želvy. Během ponoru se dá doplout až ke kaňonu a vystoupit lagunou na břeh (drift dive).

6. CANYON ***** 
Slavný kaňon začíná asi 80 m od břehu v hloubce 15 m malou jeskyní a pokračuje až do hloubky 52 m, jeho stěny dosahují 10 m výšky a je skoro po celé délce téměř uzavřen. 
    CANYON CORAL GARDEN ***** 
Překrásná korálová záhrada vpravo od kaňonu. V hloubce 20 m se lame a bohatá korálová stěna padá do hlubin.

7. ABU TALHA (The Huts) **** 
Zajímavé místo, u pobřeží bizární korálové homole, dále hodně tabulových korálů a množství ryb.

8. ABU HELAL **** LITTLE CANYON 
Vstup přes velkou písčitou lagunu chráněnou skalnatým výběžkem a ostrůvky korálů. Dál od pobřeží začíná v hloubce 30 m malý kaňon, který pokračuje více jak kilometr v hloubce 40-50 m.

   SHOE STAMP *** 
Vstup přes tunel, dliouhý asi 20 m, začínající v korálovém plato a ústící v hl. 5 m na vnější stěně útesu.

9. EEL GARDEN **** 
Písčitý svah z něhož vyčnívají tisíce úhoříku pohybujících se v mírném proudu. Kolem dokola krásná korálová stěna s množstvím ryb.

10. LIGHTHOUSE ***
Výborné místo pro první a noční ponory. Vstup přímo z písčité pláže. Menší korálová stěna přechází v pisčitý svah s labyritnem obrovských skal. I zde lze potkat větší ryby a želvy.

  BANNERFISH BAY *** Náš domácí útes, vhodný pro kursy. Množství zajímavých živočichů ...  

11. MASHRABA REEF **

Útes začínající naproti Plaent Divers. Rovněž snadný vstup z pláže, má obdobný charakter jako Lighthouse. Bydlí zde velký kanic a v 33 m lze proplout malým tunelem.

12. ISLANDS *****
Asi nejnádhernější místo co se týče korálů. Podmořská záhrada a korálové labyrinty kolem dvou podmořských ostrovů. Klidnější lagunu obývá hejno mladých barakud.

13. FORTH ISLAND ****
Další podmořský ostrov vzdálený asi 300 m od břehu. Takových korálových ostrovů vyrůstajících z hloubky 30 m až k hladině se tu nachází více.

14. NAPOLEON REEF **
Pozvolna klesající dno porostlé množstvím korálů, hodně měkkých a tabulových korálů. Kdysi tu byla šance na spatření větších "napoleónů" či rejnoků. Od roku 2002, kdy lokalita byla napadena ostnatými hvězdicemi, je tu malo ryb i korálů. V mělké vodě nesmírně barvité korálové ostrůvky.
 
15. SOUTHERN OASIS *** 

Nachází se v místě romantického palmového háje na pobřeží. Menší stěna s množstvím korálových ostrůvků na písčitém svahu.

16. THREE POOLS **** 
Rozsáhlá mělká lokalita hustě porostlá korály přechází dál ve stěnu s množstvím vějířovitých gorgónií. Vstup přes 3 mělké laguny.

18. UM SID *** 
Pobřežní korálová stěna přechází v písčité dno, ze kterého vyrůstají obrovské skalní homole, porostlé korály.

19. THE CAVES***Dvě velké kaverny pod pobřežím. Vedle nich malá asi 10 m dlouhá jeskyně. V okolí menší korálové stěny.

18. UM SID *** 
Pobřežní korálová stěna přechází v písčité dno, ze kterého vyrůstají obrovské skalní homole, porostlé korály.

20. SHAHERA *** 
Místo kde končí pobřežní cesta. Krásná stěna přechází v další korálový val v hloubce 20 m. Mnoho pěkných korálů a ryb, zejména korály ve tvaru zelí.

21. LITTLE BLUE HOLE ***** 
Dlouho známé, avšak opomenuté místo. Malá propast v korálovém plató s písčitým dnem v hloubce okolo 15 m. Z propasti se dá vyplout rozeklanou bránou-tunelem na otevřené moře, obdobně jako u veliké Blue Hole. Vně je nádherný, členitý korálový útes, dosud nezničený s množstvím ryb.

20. FAN FOREST ***** 
Šikmé stěny s terasami, hluboký kaňon a za ním svah porostlý stovkami obrovských vějířů gorgonií. Zde potkáváme velké kanice a barakudy, dokonce tu byl spatřen žralok velrybí a kladivoun. 

21. GABR EL BINT ***** 
Jedno z nejkrásnějších míst v okolí Dahabu. Členitá stěna vybíhající do moře přechází v nádherný, dlouhý korálový val oddělující bohatou lagunu od otevřeného moře. Často tu můžeme potkat větší ryby, želvu, zřídka také delfíny nebo žraloka. Kolem 20-ti metrů již začínají obrovské vějíře gorgonií, v hloubi velké trsy černých korálů. 

 

Ras Mamlach, Dahab

Ras Abu Gallum, Dahab

Bells, Dahab

Blue Hole Dahab

Risck`s Reef, Dahab

Canyon

Eel Garden, Dahab

Islands,Dahab

Napoleon Reef

Gabr el Bint, Dahab

 

 


PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect