Výlety po Sinaji a ještě dál...

Výlety po Sinaji a ještě dál...

V dosahu jednodenního výletu se nachází na Sinaji a v okolí mnoho zajímavosti a památek.Džípem do rezervace Nabeq (Nabq)

Rozsáhlá oblast na pobřeží mezi Sharm el Sheikem a Dahabem byla v roce 1992 prohlášená chráněným územím a nazvána NABQ Managed Resource Protected Area (podle beduínské vesnice Nabq).

Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Vrak Maria Schroeder - Rezervace Nabeq (Nabqé)
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj

Rezervace začíná několik km na sever od letiště a končí několik km před Dahabem a se svými 600 km2 se stává největším chráněným územím na Sinaji.
Na jeho území se nachází několik ekosystému: na jihu rozsáhlé pouštní plochy přecházející v strmé horské pásmo, které na severu se přibližuje až k moři. Na pobřeží vznikly mělké mořské laguny s mangrovníky a slaniska se slanomilným rostlinstvem. A podél celého pobřeží se táhnou korálové útesy, nepříliš navštěvované potápěči.
Místní faunu tvoří dnes již vzácné gazely a Nubijský kozoroh, všudpřítomné lišky a hlodavci. Z plazů zde žijí 3 druhy jedovatých hadů (zmije, kobry) a několik ještěrek (trnorep, agamy, gekoni).
Rovněž flóra je velmi pestrá, jelikož v oblasti roste 134 druhů rostlin, z nichž šest endemických druhů lze najít pouze v oblasti Nabq. Z ochranářského hlediska jsou důležité největší na Blízkém východě souvislé porosty arekových keřů (Salvadorea persica), jež pokrývají duny a naplaveniny hlavně v ústí údolí Wadi Kid. Jejich kořeny se v arabských zemích používají na výrobu čistících tyčinek na zuby.
Nejpopulárnější jsou vždy zelené porosty mangrovníků rostoucí v mělkých lagunách na chůdovitých kořenech, které jsou schopny odfiltrovat sůl z mořské vody. Hustá spleť kořenů poskytuje rybám a dalším živočichům ideální podmínky k rozmnožování. Větve mangrovníků zase umožňují hnízdění ptákům, kteří tak mají blízko k bohatému zdroji potravy. A mezi vzdušnými kořínky pobíhají malí krabi houslisté (Uca sp.) mávajíce na sebe svým jedním obrovským klepetem. Poblíž laguny s mangovníky vyčnívá z moře často fotografovaný vrak lodi Maria Shroeder. 
Na území rezervace ve vesnicích Nabq, Kheriiya a vnitrozemské El Gharqana žijí dodnes beduíni kmene Mu’zena, kteří i nadále mají privilegium lovu ryb pro svou obživu. Pomáhají vedení parku s ochranou území, případně i sběrem vyplavených odpadků na pobřeží. 

Program výletu:
Odjezd džípem Toyota Landcruiser obvykle v 7:30, cesta trvá asi 1 hod., návrat kolem 17:00.
V parku kromě mangrovníků a vraku, navštívíme „visitors center“. Můžeme navštívit beduínskou vesnici, šnorchlovat v laguně, projít se mezi dunami. Pohyb je povolen jen po vyznačených cestách z důvodu ochrany rostlin a také z důvodu nebezpčí vojenských min z dob izraelské okupace. V roce 1995 vyletěl do vzduchu džíp s turisty.
Rady:
Doporučujeme vzdušné oblečení, pohodlná obuv, ochrana hlavy a oplaovací krém. Nápoje a občerstvení bývá obvykle v ceně výletu.

Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Krab houslist - rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Centrum v rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect