Výlety po Sinaji a ještě dál...

Výlety po Sinaji a ještě dál...

V dosahu jednodenního výletu se nachází na Sinaji a v okolí mnoho zajímavosti a památek.Klášter Sv. Kateřiny

Klášter Sv. Kateřiny byl postaven v srdci Sinaje již v VII. století n.l. a je nejstarším křesťanským klášterem na světě. Denně sem přijíždějí desítky turistů a poutníků z celého světa, křesťané, Židé i muslimové.

Klášter Sv. Kateřiny
Klášter Sv. Kateřiny
Klášter Sv. Kateřiny

Historie kláštera

Klášter leží uprostřed sinajského pohoří, v hlubokém údolí na úpatí biblické hory Sinaj – Mojžíšovy hory. Byl stavěn jako pevnost, kterou dvě stě vojáků chránilo před beduíny. Třináct až patnáct metrů vysoké hradby dodnes vzbuzují úctu. Samotný klášter byl vybudován na příkaz římského císaře Justiniána v 6. století, ale na začátku jeho historie byla legenda. Mniši do kláštera přišli za hořícím keřem, ze kterého Bůh hovořil k Mojžíšovi. Legendární je i postava světice – Sv. Kateřiny. Na její počest dala ve 4. století císařovna Helena na místě hořícího keře postavit malou kapli.
Dnes klášter obývají řečtí ortodoxní mniši a každé ráno se už 1600 let údolími v okolí kláštera rozléhá zvuk zvonů. Mniši sem přicházejí dobrovolně a zůstávají až do konce života. Nejdéle tu působil jeden z nich od svých sedmnácti do dvaadevadesáti let.
Vstup do kláštera je návštěvníkům umožněn jen malými dvířky, kterými projdete na prostranství před hlavním chrámem. Do baziliky se vchází dvěma vysokými dřevěnými dveřmi. Nejatraktivnějším místem nejen pro turisty je legendární "hořící keř". Většina částí kláštera je nepřístupná, protože zde probíhá klasický život mnichů nebo těch, kdo zde našli dočasné útočiště.

Program výletu:

K návštěvě samotného kláštera sv. Kateřiny stačí půldenní výlet, případně lze vyjížďku spojit s Bílým kaňonem či Modrým údolím. Klášter je vzdálen asi 120 km od Dahabu (1,5-2 hodiny jízdy) a je otevřen denně od 8 do 11 hod., kromě pátku a neděle.
Nejčastěji se návštěva Kláštera sv. Kateřiny kombinuje s nočním výstupem na Mojžíšovu horu. Pokud zvolíte tuto variantu, výjezd z Dahabu minibusem je hodinu před půlnocí, návrat následujícího dne dopoledne.

Praktické rady na cestu:

Neměli byste zapomenout na vzdušné oblečení vhodné pro návštěvu kláštera (zakrytá ramena, delší šaty nebo kalhoty) a dostatek vody.
Klášter Sv. Kateřiny
Ve vnitř kláštera
Klášter Sv. Kateřiny

Další informace můžete nalézt také zde:

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect