Výlety po Sinaji a ještě dál...

Výlety po Sinaji a ještě dál...

V dosahu jednodenního výletu se nachází na Sinaji a v okolí mnoho zajímavosti a památek.Mojžíšová hora

Snad nejpopulárnější výlet z Dahabu: noční výstup na biblickou Mojžíšovou horu a pozorování východu slunce.

Kaple na Mojžíšově hoře

V hloubí Sinajského pohoří, asi 120 km od Dahabu, se tyčí k nebesům hora Sinaj (Mount Sinai, 2280 m n. m.), druhá nejvyšší na poloostrově. Údajně zrovna na tuto horu vystoupil v biblických dobách Mojžíš a obdržel zde od Boha hliněné tabulky s desaterem přikázání. V malém sedle pod vrcholem hory zvaném „Amfiteatr sedmdesáti mudrců Izraele“ stojí kaple a malá chatka, kde údajně Mojžíš bydlel. Jako zázrakem zde rostou, v těchto pustinných horách, tři obrovské cypřiše (ten největší sotva obejmou tři lidé). Odtud vede dolů schodiště přes Bránu sv. Štefana a Zpovědní bránu. Niže uvidíme Mojžíšův pramen a kaplíčku Panny Marie.
Od kláštera sv. kateřiny v údolí až na vrchol vede klikaté kamené schodiště, které údajně stavěl jeden mnich po celý svůj život téměř 60 let.

Výstup

Výstup na horu Mt. Sinai (2280 m n.m.) Od kláštera (asi 1700 m n. m.) na vrchol vedou dvě stezky: pohodlná široká velbloudí (Pašova?) stezka Paši anebo strmá Mojžíšová stezka, kterou on údajně stoupal nahoru. Dnes ji tvoří 3750 kamenných schodů, které údajně stavěl jeden mnich po celý svůj život téměř 60 let. V noci je snadnější zvolit velbloudí Pašovou stezkou. Výstup trvá asi 2-3 hod. pěšky nebo 1,5 hod na velbloudu (a pak dalších 30 minut pěšky po schodech). Po cestě se lze „dobít“ v malých kamenných beduínských "bufetech". Na vrcholu hory je kaple (většinou zavřená) a malá hospůdka (otevřena, ale přeplněná). 
Náležitě si vychutnejte vznešenost chvíle, kdy desítky lidí na skalnatém vrcholu čekají na první záblesk slunce. Ozývají se modlitby a písně v různých jazycích. Pro cestu dolů si můžete zvolit kamenné schodiště vinoucí se malebným údolím.

Program výletu:
Na noční výstup: řidič minibusu vás vyzvedne ve 23:00-23:30 z recepce hotelu, cesta na úpatí hory trvá 1,5-2 hod., následuje výstup, pozorování východu slunce, sestup, návštěva kláštera, návrat okolo hod. dopoledne.  

Praktické rady na cestu:
Výstup na Mojžíšovu horu je sportovním výkonem, který však stojí za to. Je nutné vzít si vhodnou pevnou obuv na horský výstup a teplé oblečení. Ač se vám nechce věřit, nahoře se teplota přibližuje i k nule. Za deku byste dali cokoli, ale lepší, než smlouvat o cenu i zde, je připravit se sám již před výletem. Nazapomeňte ani na baterku (čelovku) a dostatek tekutin, k ránu je skvělý horký čaj nebo káva.

Schody

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect