Aktuality

Aktuality

Aktuality a nové články můžete třídit dle kategorií v horním menu.Záplava v Dahabu

Dne 14 října roku 2000 se nebe nad východním pobřežím Sinajského poloostrova zahalilo těžkými mraky a nad horami se rozpoutala bouře. Staří beduíni říkali, že prší v oblasti „Kateřiny“ a že odpoledne do Dahabu dorazí suchým korytem záplava.

Mohutný proud tekl uličkou mezi Planetou a Orkou
Spoušť na pláži před Bamboo

V Dahabu jako obvykle nespadla ani kapka.
Široké ústí suchého řečiště je lokalizováno do středu zálivu v Dahabu. Od posledních povodní již uplynulo hezkých pár let, lidi zapomněli, co se tehdy odehrávalo a po krajích koryta poblíž ústí do moře začali stavět. Dokonce byly již hotové mohutné betonové základy pod Mc Donalda…

Koryto se zúžilo z důvodu nové zástavby a na jeho dně mezi nashromážděnými odpadky parkovala auta a velbloudi.

Najednou se kolem šesté večer zatřásla zem: k Dahabu se s obrovským rachotem řinula několikametrová vodní smršť. První vlna ihned s sebou sebrala vše, co ji stálo v cestě: pár aut, jeřáb, jednu potápěčskou základnu s celým zařízením, restauraci, pár krámků včetně zlatnictví spolu s prodavačem, který zachraňoval svoje stříbra. Voda se nadále zvedala, podemlela čerstvé základy Mc Donaldu ve výstavbě, rozlila se do šířky několika set metrů a současně zalila další restaurace, krámky a kempy. Voda s sebou brala nábytek, koberce, ledničky a všude zanechávala nánosy písčitého bláta a metrovou vrstvou zahalovala vše, co nestačila odnést.

Středem hotelu a restaurace Neptun se nesla skoro metrová vodní stěna a ulička vedle naší základy se proměnila v divokou říčku, která odnesla starý džíp ze dvorku základny až na pláž. Voda trhala kostky z nově vydlážděné přímořské promenády a vymyla písek z pláže.

Po 6 hodinách proud oslábnul a bylo po povodni. Teprve další den rano jsme byli schopni v plném rozsahu zhlédnout a dokladovat následky katastrofy.

A lidi - jako vždy - rychle zapomenou a opět v korytě něco postaví. Další povodeň přece bude snad za 10 nebo 20 let, Inshallah!

Vnitřkem hotelu Neptun protékal metr vody
Zničené zařizení na pláži
Pláž po povodní
Vyplavené ledničky, židle na pláži.


PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect