Aktuality

Aktuality

Aktuality a nové články můžete třídit dle kategorií v horním menu.Potápěčská místa ožívají

Od března 2011, kdy se potápěči začali vracet do Dahabu na opuštěné lokality, téměř denně po ponorech nám hlásí, že opět viděli....

Potápění Dahab: Pyskoun vlnkovaný - Napoleon
Rozedranec, ang. Frogfish, Dahab Lighthouse - photo Agata
Text i foto rozedrance (Frogfish): 
Agata El Halawany, PADI Instruktor

Napoleoni a želvy na různých potápěčských lokalitách patří téměř k denní rutině. 
Dokonce v zálivu před základnou pozorujeme mnohem více života. Na travnatém svahu se skoro denně pasou želvy. Vedle staré ledničky a kotvících kvádrů se kromě perutýnů objevují i barevní rozedranci (angl. Frogfish, Anglerfish). Podél domácího útesu Lighthouse se často potulují velicí jedinci Pyskouna vlnkovaného (populárně zvaného Napoleon) jakoby doprovázeli potápěče.  V každé sasance můžeme pozorovat desítky mladých klaunů.  V písku téměř u pláře můžeme pozorovat další podivné ryby jako nebehled či hvězdář (and. Stargazer) a Jazyk mořský (Solea).

Občas na jihu a někdy zas na severu u kaňonu lze potkat rodinu pyskounů Napoleounů.  Někdy až 5 exemplářů pohromadě: tři menší a a dva obrovské. 
Na Coral Garden u kaňonu se rovněž dá potkat pasoucí se želva. V mělké laguně před kaňonem lze potkat nejen Ropušníčka vláknoploutvého (Devilfish, Red Sea Walkmen), ale i dráčky Eurypegasus draconis pochodující po písku vždy v párech.

Poblíž lokality Islands jsme viděli mantu a delfíny a k stálicím na této lokalitě patří barakudí školka.

Na Moray Garden sice moc murén není, ale často tam najdeme sépie a chobotnice jak se dovedně maskují mezi korály a skalami dokonce i na mělčinách v 1 až 2 metrů.

Na Bells a Blue Hole máme opět šanci na Napoleona či želvu, a tak jako všude i kamenné ryby a murény.

Pokud se vydáme lodí či na velbloudech na odlehlé místo Gabr el Bint, můžeme potkat murény, rejnoky, většího kanice, krokodýlí rybu a chobotnice. Téměř pokaždé pod lodí parkuje větší barakuda, jakoby čekala na zbytky z lodí, a ve vlnách poskakují delfíni. Často tu proplouvají hejna Chanose stříbřitého (angl. Milkfish), jehož silueta z dálky připomíná žraloka, avšak není nebezpečný.

Dráček Eurypegasus draconis
Dahab: Ropišníček vláknoploutvý (Devilfis, Red Sea Walkmen)
Ropišníček vláknoploutvý (Devilfis, Red Sea Walkmen)
Hvězdář nebo nebehled (angl. Stargazer)

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect